Оновлений 08:38:33 30.04.2019

Рак ротової порожнини

Рак ротової порожнини - відносно рідкісне захворювання, але це не зменшує його небезпеки. Прийнято вважати, що дана хвороба безпосередньо пов’язана зі споживанням тютюну, але це не зовсім так. Дане захворювання може розвиватися у людей, які зовсім не вживали тютюнових виробів. Але все ж у небайдужих до різних видів тютюну, а особливо жувального, є більша схильність до виникнення вище згаданої онкопатології.

Наприклад, в країнах Південно-Східної Азії, де тютюн прийнято не тільки курити, але і жувати, діагностують рак ротової порожнини набагато частіше, приблизно 50% випадків від загального числа. За даними ВОЗ палінням обумовлено 80% раку губи та порожнини рота. Випалювання 15-20 цигарок в день, особливо в поєднанні зі зловживанням алкоголю, підвищує ризик захворіти в 8-10 разів. Важливим фактором виникнення раку є хронічна травма слизової порожнини рота зруйнованими коронками зубів, частково втраченими пломбами, неякісно виготовленими зубними протезами.
Як правило раку ротової порожнини передають передракові захворювання, які можуть проявлятися у вигляді сіруватих чи блідо-сіруватих бляшок, бородавчастих розростань, ерозій, різного роду кірочок на слизовій оболонці.
Рак ротової порожнини умовно поділяють на три групи:
1. Виразкова форма як правило являє собою виразку, яка протягом тривалого часу не загоюється.Також  її характерною особливістю є швидке збільшення в розмірах.
2. Вузлувата форма характеризується утворенням ущільнення на певній ділянці. Слизова над місцем ураження або зовсім не змінена, або встелена білуватими плямами. Ущільнення (вузлики) мають чіткі межі і швидко зростають.
3. Для папілярної форми характерний щільними наростаннями, які звисають в порожнину рота. Поверхня зазвичай покрита незміненою слизовою оболонкою. Пухлина даного виду піддається лікуванню найкраще, оскільки вона рідко поширюється на навколишні тканини.
Симптоми. Основними симптомами раку ротової порожнини - поява в роті патологічного вогнища, утруднення при жуванні, ковтанні їжі, підвищене слиновиділення, безпричинне оніміння, втрата чутливості, хронічні виразки, що тривало не загоюються, безпричинна поява крові, збільшення лімфатичних вузлів шиї. Зазвичай такі прояви безболісні і не викликають дискомфорту. Пухлина може локалізуватися на язиці, в слинних залозах, на внутрішній поверхні щоки. На пізніх етапах показником раку ротової порожнини є неприємний запах з рота, він показує на розпад і інфікування пухлини.
Лікування. Головним причиною успіху будь-якого лікування є своєчасна діагностика. Щоб вчасно знайти зароджується пухлина, необхідно регулярно проводити самостійний огляд. Але є ділянки, оглянути які самостійно з’ясовується досить проблематично. Тому хоча б раз на півроку потрібно проходити обстеження в кабінеті стоматолога. Якщо раптово з’явилися тривожні симптоми, може знадобитися позаплановий огляд порожнини рота. Лікування раку ротової порожнини найбільш вдало, якщо пухлина розпізнана на ранній стадії.
Невеликі за розмірами пухлини лікуються хірургічним шляхом або за допомогою опромінення. Якщо пухлина встигла значно збільшитися в розмірах, тоді підхід до лікування раку має бути комплексним. Однак потрібно пам’ятати, що найкращим засобом попередження раку є своєчасна відмова від факторів ризику, насамперед від паління сигарет і зловживання алкоголю.
Прогноз на одужання залежить від форми раку та стадії патологічного процесу. Необхідно наголосити, що на сьогодні в нашій країні вироблені досить успішні методики боротьби з раком ротової порожнини. Головне - вчасно виявити перші симптоми хвороби, встановитти точний діагноз, призначити лікування.
Завадська Є.Ю., районний стоматолог, Дубенець А.М., онколог

Last modified onНеділя, 12 червня 2016 04:50
Login to post comments

-1°C

Золотоноша

Mostly Cloudy

Humidity: 87%

Wind: 19.31 km/h

  • 04 Jan 2019 0°C -7°C
  • 05 Jan 2019 -1°C -7°C