Оновлений 08:38:33 30.04.2019

Зацікавив досвід Румунії, як держава спонукає людей турбуватися про себе

Нещодавно в Румунії з метою запозичення досвіду побувала делегація з міністерства соціальної політики України. В її складі перебувала й начальник Золотоніського міського управління праці та соціального захисту населення Тетяна Едуардівна Лукомська. Наша коротка розмова з нею про цю поїздку.
 - Ця поїздка за кордон була для вас першою?
 - Ні, за кордоном бувала й раніше, але у складі офіційної делегації - вперше. Поїздка тривала тиждень , мала не прогулянковий, а робочий характер. Були ми в румунському місті Брашів із населенням 250 тисяч чоловік, приблизно такому за величиною, як наші Черкаси. Хоча там інший територіальний поділ, не зовсім схожий із нашим. Ми вивчали систему соціального захисту Румунії, країни тепер уже Європейського Союзу. Процес цей був двостороннім, тобто ми обмінювалися досвідом і кожна із сторін для себе знаходила щось цікаве і корисне. Якби їхня делегація приїхала до нас, то нам би теж для них було що показати.
 - А що вас зацікавило?
 - Цікавим було те, що проходило визначальною ниткою через усю соціальну політику: громадянин повинен не тільки покладатися на державу, а й сам прагнути покращити своє життя. Спонукає шукати роботу. Наприклад, там особи, які отримують допомогу, зобов’язані займатися громадськими роботами. Повинні відпрацювати на благо громади. Де саме і скільки днів - це передбачено. Там всі податки залишаються на місцевому рівні, з яких і виплачується допомога. Претендуючи на неї, жителі мають робити і свій вклад. Ще цікава особливість допомоги на дітей - якщо дитина без поважних причин пропустила до 23 навчальних годин в школі - в такому разі допомога не виплачується. Між освітою й соціальним захистом там міцні зв’язки. Цікаво ще таке: там немає допомоги матерям - одиначкам чи батькам - одинакам, такі неповні сім’ї вважаються як звичайні. Є навіть спеціальна їх назва: монопарентальна сім’я.
 Стосовно субсидій, то таких як у нас там теж немає. Є допомога на опалення і тільки в опалювальний період. За воду, електрику, інші послуги доводиться розплачуватися самостійно. Цікаво, що там заява на допомогу пишеться на 28 листках (уявіть собі, скільки потрібно навести переконливих аргументів), а в нас заява на одному аркуші. За різні порушення передбачені штрафи - значною мірою і завдяки їм є кошти на достойний соціальний захист. Звісно, у кожної країни свої порядки, менталітет громадян, традиції й звичаї. Румунський варіант цікавий своєю спрямованістю: допомагайте державі себе утримувати, для цього є мотивація. Відчувається, що прагнуть побороти утриманські настрої.
Дякую за розповідь.         

Розмову вела В. Андрійченко.

Login to post comments

-1°C

Золотоноша

Mostly Cloudy

Humidity: 87%

Wind: 19.31 km/h

  • 04 Jan 2019 0°C -7°C
  • 05 Jan 2019 -1°C -7°C