Оновлений 08:38:33 30.04.2019

В Золотоноші презентували дорожню карту,за якою реформуватимуть медицину

У рамках реформування медичної галузі в Золотоноші та Золотоніському районі, яка з минулого року потрапила в зону дії пілотного проекту, тут, в залі засідань Золотоніської районної ради 25 лютого, минулого четверга , відбулася зустріч членів громадської організації «Рух реформ» з керівництвом міста й району, представниками медицини. Також були присутні гості з області - голова облдержадміністрації Юрій Ткаченко і керівник департаменту охорони здоров’я Михайло Лобас. Зацікавлені представники влади й медицини із сусідніх Чорнобаївського й Драбівського районів, а також із Сміли та Умані. Таку зацікавленість й інтерес викликало те, що представники громадської організації представляли дорожню карту змін в медицині. Вони займалися вивченням досвіду в європейських країнах. За їхніми напрацюваннями вже реформують медицину у Вінницькій, Дніпропетровській, Львівській області. Вони –не теоретики, а лікарі за фахом. Представниця ГО «Рух реформ» Лідія Діденко, зайшовши до залу, навіть привіталася довірливо: «Доброго дня, земляки»,повідомивши, що її батько із Софіївки, а мама проживає у Смілі. По-земляцьки, на основі власного лікарського досвіду переконувала, що хоч система Семашко була свого часу прогресивною, однак її час вийшов і нам потрібно реформувати медицину, щоб її не загубити. Її колега Геннадій Негресян  детально зупинився на даних моніторингу медицини в Золотоніському районі та місті. Тут проживає 75,5 тисячі населення, із якого 27,9 тисячі-в місті і 43, 6 тисячі - на селі. 75% населення користується вторинною меддопомогою, котра надається через ЦРЛ, і лише 25% - через первинну ланку. А потрібно навпаки. Йшлося про розмежування рівнів медичної допомоги. Перший - через центри первинної медико - санітарної допомоги (до первинної ланки входять амбулаторії та ФАПи), вторинний - вже у власне лікарні для надання спеціалізованої допомоги. Надавши пріоритетний розвиток первинній ланці,можна зекономити третину коштів, що складає десятки мільйонів гривень. Для забезпечення первинної ланки у районі ще потрібно дообладнати 3 амбулаторії, а в місті повинно бути 7 амбулаторій.
 Великий резерв економії в неефективному використанні ліжко-місць. По Золотоніській ЦРЛ показник зайнятості –321 день при нормативі 340. Треба оптимізувати до сотні ліжок по району.
93% лікарів є людьми передпенсійного і пенсійного віку. З цього приводу наголошували, що є потенціал для оптимізації, тобто скорочення штатів. Головний лікар Золотоніської ЦРЛ підказав, що під оптимізацію потрапляють 42 чоловіки. Підрахували, що це може дати 3,9 млн. грн.. економії. Великий резерв - до 50% у невмотивований викликах невідкладної медичної допомоги. Швидку викликають навіть тоді, коли підвищився тиск. А з такими питаннями хворий має звертатися до сімейного лікаря.
З якого б боку не підійшов до реформування медицини, з кожного стирчить питання: де взяти фінансовий ресурс? У запропонованій програмі рекомендували потенціал вивільнення, тобто економії. На прикладі тієї ж Золотоніської лікарні - 3,9 млн.грн - від скорочення ліжок, 8 млн.-завдяки переходу на первинку,2 млн.-завдяки зменшенню невмотивованих викликів невідкладної допомоги.Набігає 14 млн. - це третина потреби, що дозволить сподіватися на покращення вже в найближчий час.
 Варто сказати, що в запропонованій програмі все було розписано, як по нотах.Як солодка цукерка сприймались діаграми й картинки цієї програми з девізом «Медицина обличчям до людей».Але присутні в залі люди сприймали її насторожено , з побоюваннями. Не шукаючи броду самотужки, вступали в діалог з доповідачами, намагаючись змоделювати ситуацію. Дехто, а особливо громадська активістка Олена Фюдр, вів теоретичну дискусію. Міський голова Золотоноші Віталій Войцехівський допитувався, чи обов’язкове скорочення ліжок в такому випадку, як в Золотоноші з травматологічним і урологічним відділеннями, куди приїздять отримувати допомогу навіть з сусідніх районів та міст. До речі, в місті вже відчули смак медичної реформи : відремонтували під амбулаторію сімейної медицини кинутий напризволяще медзаклад залізничників - вона запрацює цими днями. Місто готове горою стояти за своїх лікарів з іменем, щоб вони були при роботі й надавали допомогу жителям.
 Стосовно лікарів, то це ще питання, чи готова програма за них вступитись.(Хоч в ній йдеться і про житло для лікаря, транспорт,про те, що пацієнт і заробіток за ним ходитимуть).Я про інше. Про обмовку начальника мед департаменту Михайла Лобаса,котрий сказав, що в процесі реформи відпаде багато «медичного сміття». Не обмовився,а наголосив, пояснивши, що як лікар він має право так говорити. За лікарів стало образливо. Як і за пацієнтів, яких в якийсь момент теж можуть зарахувати до сміття. Благо, залишається сподіватися, що такого повороту реформи не допустять.
В.Андрійченко

Login to post comments

-1°C

Золотоноша

Mostly Cloudy

Humidity: 87%

Wind: 19.31 km/h

  • 04 Jan 2019 0°C -7°C
  • 05 Jan 2019 -1°C -7°C